Misyon Yatırım Bankası

Yatırımlar
company-building

Yatırım Bankacılığı
Neobank Halini Aldı

Bankacılık

Misyon Yatırım Bankası

Yeni ekonominin öncü bankası olma vizyonuyla yatırım ortamını demokratikleştirme yolculuğuna başlayan Misyon Bank, bankacılık sektöründeki tüm gelişmeleri ve ilerlemeleri bünyesinde topluyor.

Türkiye’de ilk Neobank olarak konumlanan Misyon; sermaye piyasaları, kurumsal, perakende bankacılık ürün ve hizmetlerini yatırım bankacılığı lisansıyla tek çatı altında birleştiriyor.

Web Sitesi misyon.com
Kuruluş Yılı & Merkezi 2021, İstanbul
Ekosisteme Giriş Yılı 2021, İstanbul
Ortaklık Yapısı
Inveo Yatırım Holding 76.999%
Gedik Yatırım 23%
Sektörler Yatırım Bankacılığı
Ülkeler Türkiye

ÖNE ÇIKANLAR

Özgün İş Modeliyle, Dönüşümün İçine Doğdu

Geleneksel bankacılıkta lisans duvarlarının yıkıldığı, bankacılık hizmetlerinin birer servis haline dönüşerek tüm sektörlere açılabildiği ve dijital kanalların güçlendiği dönemde doğan Misyon Bank; API, otomasyon ve yapay zeka tabanlı süreçlerle müşteri ve paydaşlarının faaliyetlerini tamamlamaya odaklanır.

İş modelini yatırım bankacılığı, servis bankacılığı ve açık bankacılık üzerine kuran Misyon, ekosistemine dahil edeceği bankacılık hizmeti vermek isteyen teknoloji odaklı girişimler, elektronik para ve ödeme kuruluşları, portföy yönetim şirketleri, fonlar, kurumsal ve nitelikli bireysel yatırımcılar için değer yaratır.

GÜNCEL GELİŞMELER

Türkiye’nin İlk Neobank’ı Misyon, Nisan’da Faaliyete Geçiyor.

Kadrosunu alanının uzmanlarından oluşturan ve bankacılık entegrasyonlarını tamamlayan Misyon Bank, yılın 2. çeyreğinde faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Misyon Yatırım Bankası, 16/12/2022 tarih ve 32045 sayılı Resmi Gazete'de yer alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 15/12/2022 tarih ve 10437 sayılı kararı ile faaliyet iznini aldı.

Yönetim Kurulu tarafından, şirket sermayesinin 200 milyon TL artırılarak, 300 milyon TL'den 500 milyon TL'ye çıkarılma kararı çıktı. Artırılan 200 milyon TL sermayenin 165 milyon TL'si Inveo Yatırım Holding tarafından, 35 milyon TL’si Gedik Yatırım tarafından karşılandı.

Sektöründe dönüşümü başlatan lider ödeme kuruluşu ve e-para şirketlerinden ‘Papara' ile Misyon Yatırım Bankası mevcut ortakları arasında, ortaklık görüşmelerinde mutabakat sağlandığı açıklandı. İmzalanan niyet mektubu çerçevesinde, Papara'nın yüzde 10'un altında bir ortaklık payı ile Misyon Yatırım Bankası hissedarı haline gelmesi planlanıyor.

alt